RockForum
RockForuma Hoşgeldiniz Lütfen giriş yapın veya Kayıt olun
RockForum
RockForuma Hoşgeldiniz Lütfen giriş yapın veya Kayıt olun
RockForum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

RockForum

Rock&Metal

Yüksek Sadakat

2 posters
YazarMesaj
RevaHa
Admin
Admin
RevaHa

Mesaj Sayısı : 157 Kayıt tarihi : 22/07/09 Yaş : 32 Nerden : İstanbul

Yüksek Sadakat Empty
MesajKonu: Yüksek Sadakat   Yüksek Sadakat Icon_minitimeSalı 28 Tem. 2009, 16:25

Kendi adlarını taşıyan ilk albümlerindeki “Belki Üstümüzden Bir Kuş Geçer” şarkısıyla büyük sükse yapan Yüksek Sadakat, şimdi ikinci albümleri “Katil ve Maktul” ile karşınızda. İlkinde olduğu gibi manidar sözlerle yoğurulmuş besteler bu albümde de devam ediyor, tek bir farkla... Besteler bambaşka bir ses tarafından yorumlanıyor.

Bas gitarda Kutlu Özmakinacı, klavyede Uğur Onatkut, gitarda Serkan Özgen ve yeni solist Kenan Vural’dan oluşan gruba Sibel Gürsoy, Şenova Ülker ve Zeynep Casalini de konuk sanatçı olarak eşlik ediyor. Albümde “Aşk Durdukça” gibi daha yumuşak şarkılar da var, ‘Savaşçının Yolunda’ da olduğu gibi ritmi yüksek şarkılar da. Özellikle ‘Yavaş’ ve bir Zeynep Casalini düeti olan “İçimde Yağmur” müzikseverlerin dikkatinden kaçmayacaktır.

Albüm hazırlıkları ne kadar sürdü?Kenan Vural: Şarkıların yazılmasından itibaren 1 sene..
Kutlu Özmakinacı: Hepsi ilk albümden sonra yazıldı. Elimizde olan şarkılardan hiç koymadık çünkü yeni şarkılar bir konsept barındırıyorlardı. Alakasız şarkılarla bozulsun istemedik.

Konsept derken...Kutlu: İçinde bulunduğumuz hayatla, hayalini kurduğumuz hayatın arasındaki farkların üzerimizde yarattığı travmalar... Bu farklar ne kadar büyürse, hayalimizdeki dünyadan, olmak istediğimiz insandan da o kadar uzaklaşmış oluyoruz. Aslında kişinin yaşamak istediği bir dünya var, bundan bahsediyoruz. Albümdeki tüm şarkılar bu meselenin farklı bir yönünü ele alıyor. Mesela “Kara Göründü” şarkısında gemileri batmakta olan korsanların son dilekleri, son umutları anlatılıyor. Başka bir şarkıda kendi iç meselelerini çözmek için mistik gezilere çıkan bir adamın hikayesi anlatılıyor. Bir diğerinde boşanmış bir çiftin son dialogları ele alınıyor.

“Katil” kim, “Maktul’ kim?Kutlu: Biziz. Çünkü kişinin olmak istediğiyle olduğu kişiyi aslında hayattaki seçimler belirliyor. Yaptıklarınızla aslında kendinizin katili ve kendinizin maktulu oluyorsunuz. İkisi de aynı insan.

Grubun solisti değişti. Türkiye’de hem solisti değişip hem de grubun aynı isimle yola devam ettiği belki de hiç görülmemiş bir şey. Bu sizi tedirgin etti mi?
Alpay: Endişe yaratmadı. Daha çok “Dinleyiciyi ne kadar tedirgin eder?” diye düşündük. Ama şu karara vardık: Eğer biz altı- yedi albüm yapmış bir grup olsaydık ve insanlar da o ses rengini sindirmiş olsalardı, tedirgin olabilirdik. Nitekim uzun soluklu gruplarda sonradan gelen bir ayrılıkta dinleyici yadırgamıştır yeni gelen solisti. O klasik olmuş parçalardaki ses rengini aranır. Bizim şu anda çıkmış bir albümümüz ve bundan sonrası için planlarımız var. Onun için öyle bir kaygı taşımadık. Tek kaygımız yeni arkadaşımızın iyi anlaşabilecek, işini doğru yapabilecek ve birlikte yürüyebileceğimiz bir kişi olmasıydı. Çok şanslıyız ki bulduk.

Eski solistiniz Cemil neden ayrıldı?Kutlu: Kendi kararıydı tek başına devam etmek istedi.

Siz başlarken nasıl karar verdiniz?Kenan: Çekincelerim olmadı çünkü buraya işimi yapmaya geldim. İyi yaptığımı düşünüyorum. Alpay’ın da dediği gibi birlikte yanyana durabilmek önemli bir şey. Müzik dışında da beraber vakit geçiriyoruz. Aile gibi oluyorsunuz. Kafamdaki soru işareti müzik dışında da iyi vakit geçirebilmemizdi. Bu yüzden önce oturup bunları konuştuk. Zaten yıllardır bu işin içindeyiz birbirimizi tanımıyor olsak da yaptığımız işleri biliyorduk
Bundan önce Hayal Kahvesi’nde çalıyordunuz...Kenan: Evet. Oranın hayatımda önemli bir yeri var. Bir grubumuz vardı uzun yıllar çaldık, Benim evim gibi orası. Kendi parçalarımı çalıyorduk... Ayrıca “Serüven Azizleri” diye bir albümüm çıkmıştı. Sonradan “Serüven olsun” dendi. Hatta bunla da ilgili küçük bir anektot var: Duman grubunun Basçısı Ali ortağımdı, prodüktörlüğünü de MFÖ’deki Fuat Güner üstlendi. Sağolsun bize çok yardımcı oldu. Sonra dedi ki “Bu ‘Serüven Azizleri’ ismi çok uzun bu ‘Azizleri’ atalım, daha kolay algılanır” falan... “Peki” dedik. Sonra bu hadiseden bir sene geçmeden Fuat Ağabey kendi albümünü yaptı, göbek adı “Aziz”miş. Albüm Aziz Fuat Güner olarak çıktı. Artık iki tane Aziz olmasın diye mi böyle bir şey yaptı bilemiyoruz... Tabi işin espirisi bu. Onun dışında kaydedilmiş on tane parçam daha var, bir kenarda bekliyor. Belki onları ilerde Yüksek Sadakat’le birlikte çalabiliriz. Şu andaki tek beklentimiz ‘Katil ve Maktul’ün başarıya ulaşması.

Neden ‘Ben Seni Arayamam’ı çıkış parçası olarak seçtiniz?Kutlu: Özellikle seçilmiş bir parça değil çünkü bütün şarkılarımız çıkış parçasına uygun olabilirdi. “Aşk Durdukça”, “Babamın Evinde”, “Haydi Gel İçelim”, “Kara Günüm”... Bunlar çok enteresan şarkılar. Örneğin bir şarkı ölen bir babanın çocuğuna öğütlerini anlatıyor, bunun gibi zor şarkıları hemen dinleyicinin önüne koymak istemedik.
Kenan: ‘Yavaş’ mesela çok güzel bir parça ben çok seviyorum..

Albümünüzün konsepti herkesi bir yerinden yakalayabilecek türden... Bu anlamda siz kendinizi diğer gruplardan ne kadar farklı görüyorsunuz? Benzer noktalarınız neler?

Kutlu: Genel olarak Türk Müzik Sahnesi’nde bir eksiklik var ve bu albüm bir nebze de olsa bu eksikliği tamamlamaya yönelik yapıldı. Maalesef şarkılarımızda hayalgücü eksikliği var. Söz ve müzik yazarı olarak böyle bir tespitim ve sıkıntım var. Aynı meseleler hep aynı söylemler üzerinden anlatılıyor. Ulusal müziğimiz de ilerleyemiyor. Bunu doldurmak istedik. Belki biraz biz yaparız, daha sonra başka bir grup...Tekdüze bir çalışma sunmuyoruz belki bu yüzden yetenekliyiz. Hep aşk, aşk... Ya da aşkın hep aynı şekilde anlatılması yerine bir alternatif sunuyoruz.

Ortak olarak en çok kimleri dinlersiniz?Alpay: Oooo! Çok var!
Kutlu: Hepimiz Pink Floyd, Queen, Deep Purple gibi grupları dinleriz.
Kenan: Aslında bireysel olarak farklı müzikleri dinlememiz tabi ki bize çok şey katıyor, aynılıkdan uzaklaştırıyor.

Türkiye’de son çıkan albümlerden en çok hangilerini beğeniyorsunuz?Kutlu: Her ne kadar rock müziğinde daha doldurulması gereken çok büyük boşluk olsa da en çok Redd, Pinhani, Gripin, 4 X 4’ü beğeniyorum. Bunun yanında Teoman’ın söz yazarlığını Hayko Cepkin ve Duman’ı da seviyorum.
Kenan: Her grubun kendine has bir yeteneği var; ama bence Türkiye’de çok iyi olan bir grup yok.

Politik olarak diğerlerinden ayrılan bir şarkı var mı albümünüzde?Kutlu: Genel olarak her şarkımızın duruşu politik ama ideolojik yelpazeden özellikle birine yönelik bir şarkı yok. Sadece bir meselenin üzerine giderek anlatmaktan hoşlanmıyorum. Onun yerine şarkıların içinde gizli olan politik bakışı tercih ediyorum. Şarkı kendi başına bambaşka bir şarkı gibi görünebilir. Bu albümde “Savaşçının Yolu” diye bir şarkı var mesela, bir politik bakışın tezahürü. Oradaki mesaj çok içine gömülü. Açıkça verilen mesaj bence parçayı çirkinleştiriyor.
Alpay: Slogana dönüştürüyor.
Kutlu: Kesinlikle. Oradaki güzellik o mesajın ustalıkla içine gömülebilmesi...Bizim şarkılarımız da böyle
http://rock.forumotion.org
RevaHa
Admin
Admin
RevaHa

Mesaj Sayısı : 157 Kayıt tarihi : 22/07/09 Yaş : 32 Nerden : İstanbul

Yüksek Sadakat Empty
MesajKonu: Geri: Yüksek Sadakat   Yüksek Sadakat Icon_minitimeSalı 28 Tem. 2009, 16:26

Yüksek Sadakat grubunun Söz yazarı ve kurucusu Kutlu Özmakinacı ile RockDream.net için yaptığım özel söyleşi..

Bu güzel fırsatı bize verdiğiniz ve zaman ayırdığınız için çok teşekkürler.

1997'deki Filinta'dan 2007'de ki Yüksek Sadakat'a kadar geçen süreci kısaca özetler misiniz?

Bu dönem özetle benim kafamdaki grup resmine ulaşmak için uğraşmamla geçti diyebilirim. Bu resmi tamamlayabilmek için bol bol eleman değiştirdim. Bir yandan da müziğin tavrı da olgunlaşıyordu. Sonuçta kafamdaki resme %100 oturmasa da en yakın kompozisyona ulaştığımı düşündüğüm anda albümü çıkardık.

İlk albüm ve "Belki üstümüzden bir kuş geçer" ile müzik listelerine zirveden giren bir Yüksek Sadakat. Bu kadar büyük bir etki bekliyor muydunuz? Çünkü ilk albümdü ve tanınmayan bir grup sayılırdınız.

O dediğiniz gibi bir beklenti aslında, öyle olmasını arzu ediyorsunuz. Ama öte yandan en başından beri albümün iyi olduğunun, baştan sonra güçlü şarkılardan oluştuğunun farkındaydık. Ama bu Türkiye'de başarının garantisi değildir hiçbir zaman.

Albümdeki hemen hemen her parçanın kısa bir hikâyesi var diyebiliriz. Sözlerdeki bu derin anlam Yüksek Sadakat soundu denilebilirmi artık? Gelecekteki albümlerde benzer şekilde mi plânlanıyor?

Şarkı sözlerinin biçim ve mana olarak ortalamanın üzerinde olması Yüksek Sadakat'in alamet-i farikalarından biri elbette. Bunu gelecekte daha da yükselterek ve sadeleştirerek devam ettirmek şarkı yazarı olarak benim en öncelikle meselemdir zaten her zaman.

Albüm tanıtımında "Rock'ın farklı dönem ve alt türlerine ait unsurları Türk coğrafyasına mâl olmuş müzikâl motiflerle birleştiriyoruz" gibi bir tanım var. Sizce farklılığınızın ve de başarınızın temeli bu müzikâl tarzınız mı? Yani Anadolu'nun derin kültürünüde barındırıyor olması denilebilir mi?

Başarımızda bunun da bir rolü vardır elbette. Sonuçta müzik bana göre hem kültürel hem de genetik bir birikimdir ve o birikimin karşısına, kendisine tanıdık gelen formlarla çıkarsanız sizi daha hızlı algılar. Öte yandan bizim Türk coğrafyasına ait müzikal unsurları kullanmamız bu amaca yönelik bir seçim değildi. Bir türk müzisyenin doğal tavırın bu olması gerektiğine inandığımız için böyle yaptık.

Etkilendiğiniz veya örnek aldığınız sanatçılar ve gruplar oldu mu? Eğer varsa, bu müziğinize ne kadar etki etti?

Grup elemanlarının hepsinin çok sayıda ve farklı etkilenimleri var kuşkusuz. Ancak bu etkilenim mekanizmasının nasıl çalıştığını biz değil bilim adamları da bilemiyorlar henüz. Müziğimize nasıl yansımıştır, ne oranda yansımıştır bunu da bilemiyoruz, sadece yansıdığını biliyoruz.

Medyadan hakettiğiniz ilgi ve desteği aldığınıza inanıyor musunuz? Çünkü Rock müziğe uzak, daha çok magazinel müzik anlayışını benimsemiş bir müzik medyası var diyebiliriz. Zorluklar yaşadınız mı bu konuda?

Türkiye standartları açısından yaklaşırsak hayır çok fazla zorluk yaşamadık. Grup sizin de değiniz gibi popüler müziğin hakim olduğu bir medyada, görebileceği ilgiyi gördü.

Son dönemlerde, -özellikle bu sene nerdeyse her hafta-, birçok festival ve organizasyon var ülkemizde. Bu bir kaos ortamı mı yoksa gerçekten kaliteli ve Türkiye'de Rock müziği yükseltecek kadar önemli atılımlar mı sizce?

Elbette ne kadar çok organizasyon ve festival olursa o kadar iyi. Ancak niceliğin, niteliği olumsuz yönde etkilemesine izin vermemek lazım. Burada büyük görev organizatörlere düşüyor elbette. Bir de yabancı grupların gelmesini ve onları canlı izlemeyi hala oldukça faydalı bulduğumu söylemeliyim müziğimiz açısından.

Ülkemizde müziğin en önemli sorunu korsan müzik diyebiliriz. Size göre bunun çözümü Müzik Camia'sı içinde yapılabilir mi? Yoksa ülke ekonomisine paralel olarak büyüyen ve tek başına müzisyenlerin başa çıkamayacakları kadar büyük bir sorun mu? Çözümler neler olabilir?

Hayır bunun çözümünü müzik piyasası kendisi yapamaz. Bu sorunun önüne tümüyle de geçilemez, onu da baştan kabul etmek lazım. Ancak devlet sıkı kolluk tedbirleriyle ve caydırıcı ceza politikalarıyla total payını düşürebilir korsanın sektör içinde. Tüketiciden hassasiyet beklemek ise bence en hayalci çözüm.

Bundan sonraki projeleriniz hakkında kısa bilgiler verir misiniz dinleyicilerinize?

İkinci albümümüze başlamak üzereyiz. Amacamız 2008 martında çıkarmak.
http://rock.forumotion.org
~~вσηαƒι∂єѕ~~
Moderatör
Moderatör
~~вσηαƒι∂єѕ~~

Mesaj Sayısı : 138 Kayıt tarihi : 28/07/09 Yaş : 28 Nerden : Kırıkkale

Yüksek Sadakat Empty
MesajKonu: Geri: Yüksek Sadakat   Yüksek Sadakat Icon_minitimePaz 23 Ağus. 2009, 13:16

Gerçekten çok başarılı bir grup röportajda çok güzel olmuş.Teşekkürler..

Yüksek Sadakat
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Yüksek Sadakat